Martın 23-ü təzyiqiniz yüksələ bilər – 45+ yaşlılar diqqət
45 yaşdan yuxarı insanlar martın 23-də qan təzyiqində rekord artım müşahidə edə bilərlər.
Doktorm.az  Medicina-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə TASS agentliyinə Milli Texnoloji Təşəbbüs Healthnet bazarının eksperti Andrey Martyuşev bildirib.
Bazar günü, martın 23-də, 45 yaşdan yuxarı ürək-damar xəstəliyi olan insanlar atmosfer təzyiqinin proqnozlaşdırılan həddindən artıq artması səbəbindən kəskinləşmə riski ilə üzləşə bilər.
Onun sözlərinə görə, çox aşağı və ya çox yüksək atmosfer təzyiqi səviyyəsində aparılan araşdırmalara görə, ürək-damar xəstəliklərinin fəsadları daha çox qeydə alınır.
Martyuşev-Poklad qeyd edib ki, yaşı 45-dən yuxarı və xüsusilə 65 yaşdan yuxarı insanlar qan təzyiqinin həddindən artıq yüksəlməsinə həssasdırlar.
O, bu dövrdə bədəndəki stressi azaltmağı tövsiyə etdi: keyfiyyətli yuxu təmin etmək və fiziki yüklənmədən qaçmaq.
Daha əvvəl meteoroloq Tatyana Pozdnyakova bildirmişdi ki, martın 23-də paytaxt regionunda güclü antisiklon atmosfer təzyiqinin 766 millimetr civə səviyyəsinə qədər artmasına səbəb ola bilər ki, bu da həmin gün üçün statistik rekorda çevrilə bilər.